Egy jó gazda a malom szigetén

“Mindig megnézem a használható anyagokat a környezetemben, hogy mivel lehet, miből tudok még dolgozni. Nem szeretek kidobni feleslegesnek vélt dolgokat” – magyarázza Tankovics Csongor. Jelezve, hogy a helyi alapanyagok használatát tényleg majd minden munkakörben előnyben lehet részesíteni. Csongor ősz óta az Orfűi Malmok “mindenese”, mint megjegyzi, talán ez a szó írja le leginkább a pozícióját. “De leginkább azért szeretek úgy gondolni magamra, mint jó gazdára a malom szigetén.” 

A leendő gondnokot kereső álláshirdetést egyébként mintha Csongorra szabták volna. A szomszédos Abaligeten lakó családapa régi ismerős, vásárlója volt az első itt sütött kenyereknek, terepfutóként pedig az edzések végén mindig a malmokhoz vitte az útja a jutalom süteményért. “Nagyon szeretem a hasam, így szerencsés vagyok a futás miatt: bármit eszek, utána minden kalóriát elégetek.” Egy ilyen látogatás alkalmával szúrta ki Bazsi barátja a hirdetést, és ültette el a bogarat a fülében, “hogy miért nem jelentkezem”?

Az ezermester munkakör teljes munkaidőt nem tesz ki, inkább néhány napot, órát hetente. Mégis állandó készenlétet igényel, hiszen közelben kell lenni a felmerülő feladatok megoldásában. Ami pedig elég gyakori a malmoknál. Ha szükséges, akkor fogja a létrát, felmászik és kicseréli az izzót a Garat lámpáiban, megszereli a csöpögő wc-tartályt, megjavítja a terasz korlátját. Csongort probléma megoldásért nem kell a szomszédba szalajtani: ugyan polgári foglalkozásában “kicsit megcsömörlött”, ezért az építőmérnök hivatást az abaligeti kis birtokán felmerülő feladatok elvégzésére cserélte, ez felkészítette a rá váró feladatokra.

Feladat pedig van bőven, ahogy egy családi háznál, úgy a malmoknál is folyton adódik valami, “és ilyenkor én öt perc alatt a malmoknál tudok lenni, ha kell”. Csongor elárulja azért, hogy ezeknek “a munkáknak a kreatív része tetszik a legjobban. Műszaki ember vagyok, egyből azt nézem, hogyan lehet valamit megoldani. A többiek elmondják, hogy mit szeretnének, én meg kitalálom a megvalósítást.

Tetszik a kihívás része is, de azért az az igazi öröm, ha a kollégáknak tetszik.

Legutóbb például nagy szükség volt fantáziára és precizitásra, mert a pékségben helyet kellett találni az új kemencének, és hát minden centiméter számított. “Nagyon jól jött a tapasztalat, amit egy németországi, egyedi buszokat gyártó cégben szereztem”. 

A tavasz közeledtében egyre többször látni Csongort a malmok gyümölcsösében. Füzes Orsihoz régi ismeretség köti, a közös érdeklődés permakultúrás kert irányába. A szabadban végzett munka pedig semmihez sem fogható, jó látni, ha valaminek kézzelfogható eredménye és produktuma van.

Közel tíz éve kezdett el komolyan futni, ami az egészségügyi mozgásból szépen komoly sporttá alakult számára. Aktívan űzi a futóturizmust, rendszeresen jár hazai és külföldi versenyekre, ahol az új, ismeretlen tájon, izgalmas környezetben történő sportolás legalább annyira vonzó, mint a teljesítmény. “A sport miatt, heti tíz óra edzés, hétvégi versenyek mellett nem is fér bele egy teljes állás az életembe. Így viszont bármikor ott tudok lenni a malomban, ha meg kell oldani valamit.”

Hasonló bejegyzések